TURVALLISESTI YHDESSÄ – Ohjeet harjoitteluun ja ottelutapahtumiin

Noudatamme seuran toiminnassa viranomaisten asettamia Koronaan liittyviä ohjeita ja määräyksiä. Sarjaotteluiden osalta noudatamme myös Suomen Salibandyliiton ohjeita (yksittäiset ottelut, turnausmuotoiset ottelut). Seuraamme tilannetta päivittäin ja reagoimme tarvittaessa päivittämällä toimintaohjeita. Alla olevat ohjeet ovat voimassa toistaiseksi.

SSBL 15.10.2020: Turnausmuotoiset sarjat pelataan toistaiseksi ilman yleisöä leviämis- ja kiihtymisvaiheessa olevilla alueilla (ml. Etelä-Pohjanmaan shp ja Vaasan shp). Pääasiassa lokakuun alueelliset turnaukset on kuitenkin em. sairaanhoitopiirien suositusten mukaisesti siirretty pelattavaksi myöhemmin.

10 sääntöä turvalliseen toimintaan:

 1. Noudatamme Avin, THL:n ja valtioneuvoston ohjeita.
 2. Oireisena tai altistuneena emme tule joukkueen tapahtumiin.
 3. Muistamme erityisesti kolme pääohjetta: hygienia, turvavälit ja turhien kontaktien välttäminen.
 4. Vältämme turhaa oleskelua halleilla. Saavumme harjoituksiin ja peleihin ajallaan ja poistumme heti niiden päätyttyä.
 5. Pelimatkoilla käytämme kasvomaskia hallilla peliajan ulkopuolella, mikäli hallilla liikkuminen sitä vaatii.
 6. Käsittelemme vain omia tavaroitamme (esim. juomapullo).
 7. Pidämme harjoitusryhmät samoina. Paikalla on vain harjoittelun ja pelaamisen kannalta välttämättömät henkilöt.
 8. Vältämme turhia taukopysähdyksiä matkoilla, esim. omin eväin. Käytämme kasvomaskia pysähtyessämme tauolle.
 9. Muistutamme kaveria myös noudattamaan ohjeita, sillä ohjeiden noudattamisella pyrimme pelaamisen jatkumiseen.
 10. Muistamme olosuhteista huolimatta pitää hauskaa ja nauttia pelaamisesta.

Toimihenkilöiden muistilista:

Salibandyliiton koronapandemiaan liittyvät ohjeet.

 

Turnaukset ja ottelutapahtumat

Avi ja Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri ovat antaneet suosituksen, että kaikissa yleisötilaisuuksissa, kuten urheilu-, kulttuuri ja seurakuntien tilaisuuksissa tulisi käyttää maskeja.

SPV noudattaa tätä suositusta, eli kaikissa seuran juniori- ja aikuisten sarjojen otteluissa ja turnauksissa yleisö velvoitetaan käyttämään kasvomaskia, mikäli terveyssyyt eivät estä maskin käyttöä, sekä noudattamaan turvavälejä kulkiessaan hallissa sekä katsomossa istuttaessa.

 

Ohje otteluita seuraamaan tuleville:

 1. Saavuthan ainoastaan terveenä hallille.
 2. Muista huolehtia hyvästä käsihygieniasta. Käsienpesupisteet löytyvät WC-tiloista. Myös käsidesiä on tarjolla.
 3. Säilytä seurueesi kanssa riittävä turvaväli muihin ihmisiin. Älä aiheuta ruuhkaa yläkäytäville erätauolla ja ottelun jälkeen.
 4. Vältä turhaa liikkumista hallin käytävillä ja eri katsomonosissa.
 5. Yski ja aivasta hihaan tai nenäliinaan.
 6. Suosittelemme kasvomaskin käyttöä.
 7. Noudata ottelukuuluttajan antamia poistumisohjeita.

Miesten edustusjoukkueen F-liigaottelut:

SPV:n F-liigajoukkueen ottelutapahtumien lipunmyynti on siirtynyt Tikettiin. Ennakkoon ostetut liput ovat edullisempia ja samalla vältyt hallilla turhalta rahankäsittelyltä. Edullisimmillaan lipun hinta on 5 vuorokautta ennen ottelun alkua. Ennakkomyynti loppuu ottelun alkuvihellykseen, joten lipun voi hankkia ennakkomyynnistä vielä ulko-ovella tai lipuntarkastusjonossa.

Suositusten mukaisesti ottelutapahtuman yleisökapasiteettia on rajoitettu noin puoleen normaalista. Pääsylippuja lasketaan ovimyyntiin sen mukaisesti, miten yleisökapasiteettia on ennakkoilmoittautumisten ja -myynnin jälkeen vapaana.

 >> ENNAKKOLIPUNMYYNTIIN <<

>> KAUSIKORTTILAISTEN ILMOITTAUTUMINEN <<

 

**Tällä hetkellä maskit ovat loppu – lisää tulossa **
Kankaisia SPV-kasvomaskeja
 löytyy F-liigajoukkueen ottelutapahtumista sekä Ideaparkin e-sports Arenalta. Hinnat 7€/kpl & 10€/2 kpl.
Kangasmaski ei ole täydellinen suoja koronavirusta vastaan eikä suoraan katkaise mahdollista tartuntaketjua. Tämä suojaa ympärilläsi olevia ihmisiä pisaratartunnalta mikäli olet esimerkiksi oireeton taudinkantaja. Suoja estää myös käsien turhaa kasvokoskettelua. Hyvästä käsihygieniasta tulee huolehtia kasvomaskista huolimatta.

IMG_9868

SEINÄJOEN PELIVELJET

SPV:N TOIMISTO

toimistopeliveljet.fi
050 432 2508 (ma-pe klo 11-13)
Huhtalantie 2, 60220 Seinäjoki

Seinäjoen Peliveljet ry (SPV) on vuonna 1994 perustettu salibandyn erikoisseura. Seura edistää salibandykulttuuria toiminta-alueellaan tarjoamalla huipputason kilpaurheilu- sekä harrastetason toimintaa yhä uusille ryhmille.