SEURAAVA OTTELU:
Lopputulos: 1 - 2
SEURAAVA OTTELU:

Champions Cupin ensimmäisestä pelistä niukka tappio

SPV:n kilpailukausi alkoi lauantaina Champions Cupilla. 912 katsojaa olivat kerääntyneet nauttimaan elokuisesta huippusalibandysta. Todella tasokasta vastustajaa vastaan saatiin laitettua kunnolla kampoihin, mutta Storvreta voitti vähämaalisen pelin 1-2 (0-1, 1-0, 0-1).

Ensimmäisessä erässä nähtiin maltillista peliä eikä maalipaikkoja päässyt syntymään solkenaan. Lähimpänä kävi vierasjoukkue, joka kilautti huippupaikasta ylärimaan. Näytti jo vahvasti siltä, että ensimmäistä erätaukoa vietetään maalittomassa tilanteessa, mutta viimeisellä sekunnilla SPV-legenda Mikko Kohosen veljenpoika Gabriel lähetti kaukaa pallon kohti maalia ja se kimpoili sisään.

Toisessa erässä Storvreta hallitsi enemmän pallolla ja sillä oli paikkansa jo kahden maalin johtoon siirtymistä varten. Teppo Liukkonen pelasti useita pahoja tilanteita ja tolpatkin olivat Peliveljien puolella. SPV sai tärkeän tasoituksen aikaan, kun Riku Hakanen pääsi laukomaan hyvältä paikalta ja pallo päätyi ohi Mans Parsjon. Kolmas erä oli SPV:n vahvin, mutta maalia ei saatu tehtyä ja lopulta vieraiden johtomaalin iski Pascal Schmuki viisi minuuttia ennen loppua. 6vs5-peli ei tuottanut tarpeeksi paikkoja ja tasoitus jäi haaveeksi.

Lehdistötilaisuus

Vain kaksi päästettyä maalia on todella hyvä, mutta enemmän pitäisi tehdä. Turnaus jatkuu sunnuntaina 30.8. Uppsalassa IFU Arenalla Suomen aikaa klo 15.00. Silloin on ensin voitettava ottelu ja sen jälkeen jatkopaikka ratkaistaisiin jatkoajalla. Tappio tai tasapeli tietää turnauksen päättymistä.

Pääyhteistyökumppanit

Katso kaikki kumppanit

SPV Salibandy Oy

etunimi.sukunimipeliveljet.fi
0500 548646
Suntionpolku 2, 60200 Seinäjoki
2626222-8

SPV Salibandy Oy on miesten F-liigan kolminkertaisen Suomen mestarijoukkueen, Seinäjoen Peliveljien (SPV), myynti-, markkinointi- ja hallinnointiyhtiö. Urheiluyhtiö, joka haluaa olla kehityksen kärjessä ja tiennäyttäjänä tässä yhdessä Suomen harrastetuimmista ja nopeimmin kasvavista lajeista.