Seurainfo

Kuvaus

Seinäjoen Peliveljet ry (SPV) on vuonna 1994 perustettu salibandyn erikoisseura. Seura edistää salibandykulttuuria toiminta-alueellaan tarjoamalla huipputason kilpaurheilu- sekä harrastetason toimintaa yhä uusille ryhmille. Toiminnan tavoitteena on tarjota kaikille mahdollisuus toimia Peliveliperheessä pelaajana, valmentajana tai toimihenkilönä, yhdessä toimintaa kehittäen.

SPV on Seinäjoen suurimpia urheiluseuroja, joka pitää sisällään 16 joukkuetta, eri kerhoja 10 ja lähes 500 harrastajaa. Toiminta kattaa miesten huippusalibandyn lisäksi tyttöjen ja poikien ikäkausijoukkueita vanhimmasta juniori-ikäluokista esikouluikäisiin sekä aikuisten divisioonajoukkueita. Juniorijoukkueet pelaavat pääsääntöisesti Suomen Salibandyliiton Pohjanmaan alueen sarjoissa. Seuran kivijalkana toimivat kerhot.

Historia

Seinäjoen Peliveljet on perustettu vuonna 1993 ja seura on toiminut SSBL:n sarjoissa vuodesta 1994.

MM-kisoissa on vuosien varrella pelannut seuraavat SPV:n pelaajat:

SM- ja Suomen Cup -mitaleita seura on saavuttanut seuraavasti:

spv_2021-2022 hallitus

Yhdistyksen hallitus

Puheenjohtaja Jaana Kuoppala  jaana.kuoppala(at)peliveljet.fi
Varapuheenjohtaja Tommy Koponen 0500-548646 / tommy.koponen(at)peliveljet.fi
Sihteeri Sami Koski toimisto(at)peliveljet.fi
Jäsenet:
Lasse Keskinen lasse.keskinen(at)seinajoki.fi
Pekka Mäntyharju pekka.mantyharju(at)atria.com
Miikka Autio miikka.autio(at)yahoo.com.
Kari Rajala kari.rajala(at)peliveljet.fi
Markus Ylä-Ilomäki markus.yla-ilomaki(at)peliveljet.fi
Varajäsenet:
Miia Halmesmäki miia.halmesmaki(at)atria.com
Harri Karjala harri.karjala(at)gmail.com
Anssi Pietilä anssi.pietila(at)peliveljet.fi
Jani Pusa jani.pusa(at)gmail.com
Tomi Järvinen valetudo.consulting(at)gmail.com
Asko Mäyry asko.mayry(at)abcsolutions.fi

 

Seuran ja joukkueiden yhteystiedot:

Kts. Yhteystiedot-sivu

SEINÄJOEN PELIVELJET

SPV:N TOIMISTO

toimistopeliveljet.fi
050 432 2508 (ma-pe klo 11-13)
Seuralantie 9 (TB-rakennus, Piiri), 60220 SJK



Seinäjoen Peliveljet ry (SPV) on vuonna 1994 perustettu salibandyn erikoisseura. Seura edistää salibandykulttuuria toiminta-alueellaan tarjoamalla huipputason kilpaurheilu- sekä harrastetason toimintaa yhä uusille ryhmille.

SPV:n miesten F-liigajoukkueen toiminnasta vastaa SPV Salibandy Oy, jolla on oma hallinto ja talous.