Helsingistä saaliina täydet pisteet
23.11.2025
Tuplapelit Helsingissä alkoivat lauantaina Mosahallilla, josta SPV haki voiton ja kolme pistettä lukemin 4-8 (2-3, 0-3, 2-2).
Jo vajaan kahden minuutin pelin jälkeen EräViikingit pääsi avausmaalin makuun, kun Topias Kärkkäinen löi ilmasta rebound-pallon sisään. Sitä ei pitkäksi aikaa jääty murehtimaan, vaan Janne Autio sijoitti heti perään pallon alakulmaan. Ville Heiska siirsi kotijoukkueen uudestaan johtoon ajassa 7.51, mutta taas seuraavassa vaihdossa kuitettiin Riku Hakasen syötön kimmotessa EräViikinki-pelaajan jalasta maaliin. SPV pääsi erätauolle johtoasemassa, kun Eero Karjanlahti ohjasi maalin edestä Joona Kajaalan lähettämän pallon sisään.
Toisessa erässä alettiin repimään eroa. Peter Kotilainen laukoi suoraan vaparista 2-4 taululle ja jälleen seuraavassa vaihdossa Hakanen tälläsi seuraavan lähes samoilta jalansijoilta. Kun ylivoimalla onnistui vielä Aaro Tammiranta, oli kolmanteen erään lähtiessä mukava neljän maalin johto. Kolmannessa erässä Hakanen ja Luukas Salin kasvattivat eroa entisestään ja vaikka EräViikingit kavensi kahdesti, ei kolmen pisteen potti ollut enää uhattuna.
SPV tappoi ottelussa neljä alivoimaa ja osui molemmista ylivoimistaan, joten erikoistilanneprosentti oli puhdas 100. Hakanen (2+0) ja Kotilainen (1+1) olivat SPV:n tehokkaimmat, EräViikinkien tehokkain oli Elmeri Haveri (1+1). Teppo Liukkonen torjui 20 kertaa ja Jens Beijar 13 kertaa.
Sunnuntaina jatkettiin Urhea-hallilla. Hawks oli sisuuntunut saatuaan kylvetyksen Oilersilta edellisenä päivänä, mutta SPV vei pisteet tästäkin pelistä maalein 1-5 (0-1, 0-3, 1-1).
Ensimmäisessä erässä nähtiin jotain samaa kuin Hawksia vastaan pelatussa kotiottelussa lokakuussa: paikkoja saadaan aikaan, mutta tulostaululla se ei näy. Erän ainoan maalin teki Miika Latvala, jonka laukaus lipsahti sisään ajassa 5.02. Jälleen toisessa erässä alkoi osumaan useammin. Hakanen teki kaksi maalia takatolpilta ja alusti vielä Konsta Haukkalalle paikan siirtää lukemat 0-4:ään. Kolmannen erän alkuun Tammiranta puttasi irtopallon sisään tehden Peliveljien viidennen osuman. Nollapeliä ei tullut, kun Felix Skand laukoi yhden myös kotijoukkueelle, mutta pisteet lähtivät mukaan.
Hakanen oli jälleen SPV:n tehokkain pistein 2+1 ja oli 18 kertaa torjuneen Liukkosen kanssa ottelun parhaimmistoa. Hawksin Toni Wuorenjuurelle kertyi 23 torjuntaa.
Ensi viikolla ohjelmassa on sekä vieras- että kotiottelu. Lauantaina LASB isännöi Peliveljiä Lahdessa ja sunnuntaina FBC Turku saapuu vierailulle Urheilutalolle.


